Vēlies anonīmi pārlūkot internetu? Lieto Tor Browser.

Tor ir bezmaksas interneta pārlūk programmatūra, un atvērts tīkls, kas palīdz aizsargāt personas brīvību un privātumu.

https://www.torproject.org/

Ieteikumi informācijas drošībai

  • Katrai vietnei, lietojumam vai sistēmai lietojiet savu paroli. Paroles veidojiet un glabājiet paroļu pārvaldības rīkā, piemēram, KeePass (keepass.info), 1Password (1password.com), LastPass (www.lastpass.com) u.c. Paroļu pārvaldības rīku aizsargājiet ar 20 līdz 30 simbolu garu paroli, kuru nepieciešams atcerēties.
    Atcerieties, ka ieteicamais minimālais paroles garums tiešsaistes sistēmām ir 9 simboli, ja tajā izmantojiet lielos un mazos burtus, ciparus un speciālos simbolus. Īsākas paroles nav drošas!
  • Veidojiet datu rezerves kopijas tā, lai vismaz viena no tām neatrastos blakus datoram. Tam vis ērtāk izmantot mākonī atrodošos datu rezerves kopēšanas servisus, piemēram, Backblaze, CrashPlan, Carbonite, SOS Online Backup, SpiderOak u.c.
  • Izvairieties lietot publiskos bezvadu tīklus. Labāk izvēlieties mobilo operatoru nodrošinātos 4G un 3G pakalpojumus. Ja tomēr ir radusies nepieciešamība lietot publisku bezvadu tīklu, izmantojiet VPN (IPVanish VPN , ExpressVPN, Private Internet Access VPN, NordVPN , Spotflux , Premium VPN, KeepSolid VPN Unlimited, TorGuard VPN, AnchorFree, Hotspot, Shield Elite, PureVPN, Hide My Ass VPN u.c) un pēc lietošanas izdzēsiet bezvadu tīklu no datora, planšetdatora vai viedtālruņa atmiņas.
  • Ja pārlūks vai e-pasta klients brīdina par nedrošu savienojumu, uzticieties tam un neapmeklējiet vietni vai atslēdzaties no konkrētā tīkla. Brīdinājums norāda, ka pastāv risks, ka kāds mēģina noklausīties vai mainīt datus, kurus jūs saņemat vai nosūtat.
  • Svarīgām sistēmām un e-pastam izmantojiet vairāku faktoru autentifikāciju, t.i., papildus lietotāja vārdam un parolei, lai piekļūtu sistēmai, Jums jānorāda kods no īsziņas, īpaša lietojuma tālrunī vai kodu kalkulatora.
  • Mobilajiem telefoniem, planšetdatoriem un portatīvajiem datoriem šifrējiet iekšējo disku vai atmiņu, izmantojot operētājsistēmā iebūvētos rīkus. Visās modernajās sistēmās šāda iespēja ir pieejama bez papildus maksas. Tas pasargās Jūsu datus, ja iekārtu pazaudēsiet vai to nozags.
    Mobilā tālruņa un planšetdatora “pin” jeb piekļuves parole ir jāveido no vismaz 6 simboliem tā lai tajā būtu cipari, burti un speciālie simboli.
  • Windows datora disku šifrēšanas iespējošanai izmantojiet, piemēram, Microsoft ieteikumus. Datora cietā diska šifrēšanas parole ir jāveido tā, lai tajā būtu vismaz 20 simboli un lai tajā būtu lielie un mazie burti, cipari un speciālie simboli.
  • Uzmanieties no personīgās informācijas izkrāpšanas uzbrukumiem:
    neklikšķiniet uz saitēm e-pastos, drošāk ir ievadīt interesējošā servisa adresi pārlūka adrešu logā;
  • Uzmanīgi izvērtējiet vietnes, kurās jūs ievadiet paroles, pārliecinieties, ka par vietnes adresi, ja adresi nevar to redzēt – labāk paroli neievadiet;
  • Drošai komunikācijai lietojiet, piemēram, lietojumu Signal tālrunī un OTR (off the record) ziņu apmaiņas programmas, piemēram, Adium, datorā.
  • Anonimitātes nodrošināšanai Internetā, lietojiet TOR Browser (www.torproject.org) vai Tails Linux (tails.boum.org).Atcerieties, ka tie ir tikai daļa no ieteikumiem, lai padarītu Jūsu digitālo dzīvi mazāk riskantu.

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *