Ķēros klāt saviem uzņēmumiem. Uzņēmumu likvidācija.

Šodien nolēmu kārtīgi ķerties klāt uzņēmumu lietām. Atgādināšu, ka baidījos uzsākt personīgo maksātnespēju dēļ tā ka man pieder trīs uzņēmumi ar dažādiem vēsturiskiem apgrozījumiem, pamatkapitāliem utt. Lielākajam pamatkapitāls virs EUR 100000. Bet visus uzņēmumus vieno fakts ka jau vairāk kā trīs gadus nevienam nav valdes (!!!) nav neviena valdes locekļa un nav neviena kas varētu pieņemt kādu lēmumu, iesniegt atskaites VID,  parakstīt kādu dokumentu vai kaut vai saņemt jebkādu korespondenci (šādas situācijas “vaininieks” ir VID, kas mani sodīja par neiesniegtu gada pārskatu vai kaut ko tamlīdzīgu – sods bija ka nevaru trīs gadus ieņemt valdes locekļa amatu. Ko neilgi pēc šī soda realizēja uzņēmumu reģistrs, mani kā vienīgo valdes locekli, saskaņā ar VID lēmumu, izslēdzot no uzņēmumu valdes…) Otrs vienojošais faktors ir tas, ka nevienam uzņēmumam jau vairākus gadus nav nodota neviena atskaite.

Sāku ar zvanu VID. Tur man izskaidroja ka man kā īpašniekam obligāti esot jāiesniedz visi gadu pārskati, pēc kā VID laipni ieslēdz kopš 2014.gada esošu jauno nodokli par neaktīvu uzņēmumu – EUR 50 gadā par katru (kopā man sanāk EUR 450). un tad es varu uzsākt likvidāciju Uzņēmumu reģistrā. Jo iesniedzot uzņēmumu reģistrā dokumentus par uzņēmuma likvidāciju, ko es kā uzņēmuma īpašnieks varu darīt,  UR sazinās ar VID un likvidāciju neuzsāk ja piemēram nav nodotas atskaites, kas ir tieši mans gadījums. Nodomāju ka ok – nav taču problēmu kādā veidlapā savilkt nullītes, parakstīt un aiznest. Atvēru VID veidlapas un sapratu ka dokumentu paka ir ļoti liela un tur ir reāls čakars, kas nozīmētu algot grāmatvedi. Priekš kam tas man vajadzīgs? Un vēl nesen atbrīvoju telpas un visus uzņēmumu dokumentus vienkārši izmetu miskastē…. Nodomāju ka atkal viss apstājas.

Bet nē – nākamais zvans Uzņēmumu reģistram, kur konsultante bija izbrīnīta un teica ka tas tāds rets gadījums, ka trīs gadus eksistējam bez valdes, un iedeva kaut kādas kontroles nodaļas tālruni. Sazvanīju, nosaucu reģistrācijas numuru un liels bija mans izbrīns par visa procesa vienkāršību!! Meitene piereģistrēja manus uzņēmumus un teica ka mēneša laikā nosūtīs kaut kādas vēstules uz juridisko adresi, uz kurām man nav jāatbild, Tad pieņems kaut kādu lēmumu, tad būšot jāzvana vēl pēc mēneša, jāpiesakās un tad uzņēmumus likvidēs! Es tiešām ceru ka tas būs tik vienkārši. Uz jautājumu kādēļ tas nenotiek automātiski, viņa atbildēja ka apjoms ir ļoti liels un viņiem vienkārši nepietiek visam resursu….

Tātad recepte kā ātri un bez izdevumiem un sarežģījumiem tikt vaļā no uzņēmuma un likvidēt to. Esmu daudz lasījis, un googlē ierakstot “uzņēmuma likvidācija” saņemsiet milzums piedāvājumu šo procesu veikt par maksu utt. un sarakstus ar daudziem punktiem kas ir jāizdara un kā jārīkojas – kādu krēmu  iesmērēt ānusā un doties uz VID, pie notāra un kur tik vēl nē… Ja viss ko šodien uzzināju notiks tieši tā kā man izskaidroja, tad uzņēmuma likvidācija ļoti vienkārši veicama sekojošā veidā:

  1. Likumā noteikts ka valdes loceklis var atteikties no valdes locekļa amata. Tad nu viens vai visi valdes locekļi atsakās no saviem amatiem. Rezultātā uzņēmums paliek bez valdes.
  2. Likumā noteikts ka uzņēmums nevar vairāk kā trīs mēnešus eksistēt bez valdes un pēc šī termiņa UR ir tiesības izslēgt uzņēmumu no Komercreģistra. Bet viņi to nav spējīgi izdarīt dēļ resursu trūkuma.
  3. Vienkārši jāzvana UR un jālūdz pieņemt lēmumu par likvidāciju, atsūtīt vēstuli un pēc tam piezvanīt vēlreiz un lūgt likvidēt uzņēmumu. Tas arī viss.

Pēc maniem aprēķiniem viss šis aizņem ne vairāk kā 5 mēnešus un + viss tas bez maksas un ānusa tērēšanas.
Protams nezinu vai šī recepte der visos gadījumos. Katrā ziņā noteikti informēšu par rezultātu manā gadījumā.

Un kādēļ es vilku laiku šos gadus?…..  Bija bail no VID, nenodotām atskaitēm utt. Negribējās to visu sākt kustināt, lai nesāktos kaut kādas nepatikšanas, VID pārbaudes utt.

P.S. likumus meklējiet paši, man nav laika meklēt atsauces.

2 Comments

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *